2020 Ekim Ayı Bülteni

Sanal Proje Ekipleri Nasıl Motive Edilir

Ekran yorgunluğu! Sürekli kesintiler! Yalnızlık duyguları! Evden çalışmanın veya projeler üzerinde uzaktan çalışmanın dezavantajı hakkında medya tarafından bombalanıyoruz. Odaklanmış ve üretken kalmanın ne kadar zor olduğunu kendi çalışanlarımızdan ve ekip üyelerimizden de görebiliriz.

Proje yönetimi organizasyonunuz muhtemelen proje ekibi üyelerini motive etmenin Proje Yöneticisinin sorumluluğu olduğuna inanıyor. GBMC olarak tüm kalbimizle hemfikiriz. Aslında, yüzlerce Proje Yöneticisini bu beceri üzerine eğittik.

Şimdi, proje yöneticilerinizi uzaktan motive etmek ve sürdürmek için nasıl hazırlayabileceğinize dair bazı öneriler sunmanın zamanı geldi.

İnsan motivasyonunun ilkelerini fiziksel ofisten sanal dünyaya taşıyın. Bazı ilkeler aynı kalır: Çoğu denetim dışı, bireysel katkıda bulunanlar 1) Yapılan işi tam olarak takdir etme; 2) Bir şeyler üzerinde “içinde olma” hissi; 3) Kişisel sorunlarda yardım; 4) İş güvenliği. Bu nedenle, Proje yöneticilerinize sık kontrollerin ve kısa statü toplantılarının takdir göstermek ve ekip üyelerine “işin içinde olma” ya da en azından çok fazla şey kaçırmama hissi vermek için harika fırsatlar olduğunu hatırlatın. Artık salonda durma, kahve veya fotokopi / yazıcı odasında sosyalleşme fırsatımız yok. Proje Yöneticilerine koçluk izni verin ve belki de kişisel sorunları veya iş kaygılarıyla mücadele eden çalışanlara danışmanlık yapın. Proje Yöneticilerinize şirketin Çalışan Yardım Programı ile ilgili ayrıntıları sağlayın. Proje Yöneticilerini hem toplu hem de bireysel olarak ekipleriyle nasıl etkileşim kuracakları konusunda yaratıcı olmaya teşvik edin.

Evden çalışma ergonomisine dikkat edin. Şimdiye kadar, hepimiz oturmanın yeni sigara içmek olduğunu duymuş olabiliriz. Proje Yöneticilerinize, çalışanları evlerindeki iş istasyonlarını optimize etmeye nasıl teşvik edecekleri konusunda biraz eğitim verin. Onları, ekip üyelerine iş günü boyunca uzun molalar ve hızlı “mini tatiller” vermelerini hatırlatmaları için güçlendirin. Stresi azaltma fikirlerini onlara sunun. Proje Yöneticilerinizi, ekip üyelerinin refahını önemsemenin motive edici olduğuna ikna edin.

Tükenmişliğe dikkat edin. WFH tükenmişliğinin ağıt gerçektir. Çalışanlar çok fazla toplantıdan ve kuruluşunuz uluslararası ise, saat dilimleri senkronize olmadığında yapılan toplantılardan şikayet eder. Seyahat sınırlı olduğundan, bir konuma / siteye yapılan 5 günlük bir ziyaret, “gece yarısı” olarak adlandırılabilecek birkaç toplantıya dönüşebilir. Proje yöneticilerinin bağlantı bölgelerini bir kenara ayırmalarına ve zaman değişimini kullanmalarına yardımcı olun, böylece yalnızca bir ekip üyesi grubu her hafta çok erken kalkmak veya çok geç çevrimiçi kalmak zorunda kalır. Proje yöneticilerinize ara sıra toplantısız bir gün geçirmenin sorun olmadığını hatırlatın.

Birçoğu, çalışmanın pandemi öncesi olduğu gibi asla aynı olmayacağını söylüyor.

GBMC’de kristal bir küremiz yok, ancak şu anda neyin işe yaradığını biliyoruz.

Proje Yöneticilerinizin ekiplerini evden çalışırken motive etmelerine yardımcı olmak için biraz zaman ayırın.

 

GBMC ile iletişime geçin

Copyright © 2020 GBMC, Tüm hakları saklıdır.Global Business Management Consultants önde gelen proje yönetimi danışmanlığı ve profesyonel gelişim hizmet sağlayıcısıdır. 1987 yılında kurulan, Houston TX merkezli GBMC, başlangıçtan Fortune 100’e kadar olan şirketler ile çalışmakta ve stratejilerinin uygulanmasını engelleyen konuların çözümlenmesi konusunda yardım etmektedir..

 

 

 

2020 Eylül Ayı Bülteni

Proje Yöneticilerini Sanal Olarak Eğitme

Proje yöneticilerinizi sanal olarak EĞİTMEMEK için verilen en yaygın mazeret nedir?

“Çalkantılı zamanlarda becerilerin artması çok zor. Ayakta kalmaya çalışmakla oldukça meşgulüz. Sadece teknolojiye sahip değiliz. Yürürlükte indirimler yapmamız gerekiyor, bu yüzden şu anda kimin eğitilmesi gerektiğini gerçekten bilmiyoruz. “

Kuruluşunuz eğitim teknolojisine ayak uydurmadıysa, türbülans başladığında, bunun çok zor görünebileceğini kabul edeceğiz. Dijital teknolojideki gelişmeler, mevcut eğitim programlarını yeni platformlara dönüştürme becerinizi veya sanal dünya için tasarım yapma becerinizi geride bırakıyor olabilir.

Kuruluşunuz ayak uyduruyor veya dijital eğrinin gerisinde görünüyorsa, burada yüz yüze eğitimin mümkün olmadığı durumlarda proje yöneticilerini eğitmek için bazı ipuçları mevcut.

Mevcut teknolojiyi kullanın. Çoğu kuruluşun bir tür uzaktan toplantı teknolojisi vardır. Teknolojiden anlayan bir eğitim tasarımcısı bulun ve bilgi aktarımı eğitiminin sağlanması için toplantı teknolojisini yeniden kullanmak üzere biraz yaratıcılık kullanmalarına izin verin. Eğitmen bir öğrencinin yeni beceriyi sergilediğini gözlemlemek için videoyu kullanamadığı sürece beceri geliştirme eğitimi zor olabilir. Alternatif olarak, eğitmen öğrencinin ürettiği bir teslimatı inceleyebilirse beceriler geliştirilebilir. Birçok anket ve araştırma, eğitim eksikliğinin çalışanların gelişmemesinin başlıca nedeni olduğunu ortaya koyuyor. Sanal eğitimin kısıtlı bir bütçeyle başlaması gerekse bile, proje yöneticilerinize onları güncel tutmaya önem verdiğinizi ve yatırım yapmaya istekli olduğunuzu gösterin.

 

Öğretim teknolojisine yatırım yapın. Proje yöneticilerinizi geliştirmek, proje performansını iyileştirmenin en iyi yoludur. Proje yöneticilerinizin projelerinde aynı hataları tekrar etmesine izin vermeyin. Aşağıdaki önerilerden bazılarını deneyin: 1) Bir öğrenme yönetim sisteminiz varsa, satın alabileceğiniz ve proje yöneticilerinize “gönderebileceğiniz” mevcut kursları veya katalogları araştırın. 2) Sanal gerçekliği bir eğitim verme mekanizması olarak kullanmayı düşünün. Sanal gerçeklik donanımı bugünlerde çok daha uygun fiyatlı ve taşınabilir. 3) Sohbet, sanal laboratuvarlar, ekran paylaşımı gibi mevcut platformlardaki özelliklerden yararlanın. 4) Uzaktan eğitim vermek için açık kaynaklı yazılım kullanmayı düşünün. Yatırım minimum ve artımlı olabilir. Halihazırda bir hesabınız yoksa, kurumsal çapta lüks bir teknoloji paketi sunmanıza gerek yoktur.

 

Mikro öğrenmeden yararlanın. 5 ila 7 dakikalık bir mini eğitim tasarlamak ve geliştirmek düşük çaba ve yüksek getiri demektir. Proje Yöneticileri, yalnızca bir konuya odaklanan ve iyi bir arama motoruyla kullanılabilen, talep üzerine ilgili bir derse erişebilirler. Farkındalık eğitimi için (proje yöneticilerinin birkaç temel kavramı hatırlamasını istiyorsunuz) podcast’ler, öğrencilerin ilgisini çekmek için iyi bir yoldur. Ses düzenleme yazılımıyla düzgün bir mikrofon ve kullanıcı dostu kayıt donanımı edinin. Bunları biraz ses geçirmezlik özelliğine sahip küçük bir odaya kurun, paylaşmaya istekli bilgili bir uzman ekleyin ve PY eğitiminin hızlı gelişimi için bir reçeteniz var. Sanal eğitimin kapsamı ve ölçeğiyle yaratıcı olun.

 

Çalkantılı dönemlerde işletmenizin yapması gerekenleri kesintiye uğratmanızı önermiyoruz, ancak GBMC, PY’lerinizin sanal olarak eğitilmesinin iyi bir getiri sağlayan mütevazı bir yatırımı olabileceğini öne sürüyor. Çalışanların elde tutulması ve memnuniyetinde fayda göreceksiniz. Şimdi, çalışanların becerilerine ve kariyer gelişimine değer verdiğinizi her zamankinden daha fazla bilmesi gerekiyor.

 

 

 

 

GBMC ile iletişime geçin

Copyright © 2020 GBMC, Tüm hakları saklıdır.Global Business Management Consultants önde gelen proje yönetimi danışmanlığı ve profesyonel gelişim hizmet sağlayıcısıdır. 1987 yılında kurulan, Houston TX merkezli GBMC, başlangıçtan Fortune 100’e kadar olan şirketler ile çalışmakta ve stratejilerinin uygulanmasını engelleyen konuların çözümlenmesi konusunda yardım etmektedir..

 

 

2020 Ağustos Ayı Bülteni

Sanal Takımlara Liderlik

Proje yöneticileriniz bu çalkantılı zamanlarda liderlik etmek için donanımlı mı?

Belirsizlik zamanlarında, stresin şiddetli olabildiği durumlarda, proje organizasyonunun yöneticileri, Proje Yöneticilerinin ekiplerini sorun ve aksaklıklar boyunca yönlendirecek kadar yetenekli olmasını sağlamalıdır.

Bu ay, sanal proje ekiplerine nasıl liderlik edeceğimiz konusundaki tartışmamıza devam ediyoruz. GBMC, üç alanda Proje Yöneticilerinizi nasıl destekleyeceğiniz konusunda bazı ipuçları sunar:

 

Soğukkanlılığı Koruyun. Proje yöneticilerinizin soğukkanlılığını yitirdiğini görür veya duyarsanız, projeden kaynaklanan aşırı stresin pençesinde olabilirler, sanal olarak liderlik etmenin zorlukları veya kişisel yaşamlarında bir şey olabilir. Bu, ekiplerinin liderlerinin sakinlik duygusu sergilediğini görmeleri gereken tam zamandır. PY’lerinizle bire bir kontrolleri ayarlayın veya artırın. Stres yönetimi koçluğu veya eğitimi sağlayın. Proje yöneticisine neyin fark yaratacağını sorun. Çözümünüzü empoze etmeyin. Proje yöneticilerinin soğukkanlılığını kaybetmesine göz yummamalısınız.

 

 

Özgün olun. Proje Yöneticilerini başkalarını bilgilendirmek ve kim oldukları hakkında daha fazla bilgi vermek için daha fazla çaba göstermeye teşvik edin. Koridorlarda ve kafelerde yer alan gayri resmi bilgi aktarımlarını simüle etmelerini önerin. Onları, belki de bazıları daha önce hiç kullanılmamış birçok farklı iletişim kanalı kullanmaya teşvik edin. Eğlenceli olan kısa sanal oturumları denemelerine izin verin – ekipler, evcil hayvanların mutlu saatleri, kahve sohbetleri, diğer bir deyişle proje dışı konuları düzenlemek için hayal güçlerini kullanabilirler. Proje Yöneticilerinizden bireysel ekip üyelerinin koçluğunu artırmalarını isteyin. Proje Yöneticilerinizin ekip üyeleriyle çok kişisel konuları içerebilecek zorlu konuşmalar yapma becerisine sahip olmasını sağlamak isteyebilirsiniz. Daha fazla özgünlüğü ve birbirinizi önemseme duygusunu teşvik edin.

 

 

Proje Gereksinimleri Esnetin. Olağandışı zamanlarda, çalışanlarınız bundan sonra ne olacağını bilmek ister ve bu net olmayabilir. Proje Yöneticileriniz, projelerinin “büyük resmini” bilmek ve planı iletmek için eğitilir. Gelecekle ilgili belirsizlik ve belirsizlik olduğunda bu her zaman tam anlamıyla işe yaramayabilir. Proje yöneticilerinize proje kısıtlamaları ve gereksinimleri konusunda daha çevik olma özgürlüğü tanıyın. Takımların uyumlu kalabilmek için bu günlerde daha çok çalışması gerekiyor. Bu özel gereksinimler yönetilemez kısıtlamalar haline geliyorsa, Proje Yöneticilerinin bazı “sahip olunması iyi” gereksinimleri ortadan kaldırmasına veya küçültmesine izin verin.

“Sahip olunması gereken” gereksinimleri karşılama ve “olması gerekenler” konusunda esneklik konusunda Proje Yöneticilerinize güvenin.

GBMC ile iletişime geçin

Copyright © 2020 GBMC, Tüm hakları saklıdır.Global Business Management Consultants önde gelen proje yönetimi danışmanlığı ve profesyonel gelişim hizmet sağlayıcısıdır. 1987 yılında kurulan, Houston TX merkezli GBMC, başlangıçtan Fortune 100’e kadar olan şirketler ile çalışmakta ve stratejilerinin uygulanmasını engelleyen konuların çözümlenmesi konusunda yardım etmektedir..

 

 

GBMC 2020 Temmuz Ayı Bülteni

SANAL TAKIMLARA ÖNCÜLÜK ETMEK

 

Eylem öğelerini izleme ve kapatma konusundaki iyi uygulamaları izleyen proje yöneticileri bunu uzaktan yapmakta zorlanabilir. Daha fazla çaba gerektirir ve normalde sosyal etkileşimlerle ilişkili olan akran baskısı olmadan ekip güdümlü bir hesap verebilirlik sağlamak daha zordur. Proje yöneticisinin eylem öğelerini izlemek ve kontrol etmek için bir yöntemi yoksa daha da zordur.

 

Bu ay, sanal proje liderliğini araştırmaya devam ediyoruz. PM’lerin eylem öğeleri için zaten bir izleme sistemi kullandığını varsayarsak, sanal bir dünyada proje eylem öğelerini tanımlamak, izlemek ve kapatmak için bazı ipuçları.

 

Eylem öğelerinin kapatılması hesap verebilirlik ile başlar. Proje yöneticinizin hesap verebilirlik alanındaki liderlik becerilerini geliştirin. Çok sık olarak, takımdaki hesap verebilirlik eksikliği nedeniyle eylem öğeleri zamanında kapanmaz ve bu, liderin nasıl davrandığıyla izlenebilir. Ekip, kendisi ve diğerleri için lider modelin hesap verebilirliğini duymalı ve görmelidir. Liderlik bir eylem öğesinin mülkiyetini aldığında ve yapılmadığını (başkalarını veya koşullarını suçlamadan) kabul ettiğinde, proje yöneticisi eksik son tarihler ve yardım isteme konusunda şeffaf olmanın güvenli olduğu bir ortam belirler. Proje yöneticisinin ekip üyelerini sorumlu tutma konusunda açık olması gerekir. Gecikenlere, bir eylem öğesini kapatmak için hangi desteğe veya kaynağa ihtiyaç duyulduğunu sorun. Geç kalmalarını bilenler için erken uyarı sistemi kurun, böylece erken yardım alabilirler.

 

Sevecenlik duygusu aşılayın. Proje yöneticilerine ekip üyelerinin refahı ve özellikle de çalışma / yaşam deneyimlerinin uzaktan çalışması hakkında soru sormayı öğretin. Planlarını, sorunlarını ve isteklerini sormaları için onlara koçluk yapın. Bazı ekip üyeleri için sanal çalışma daha az stresli, daha az maliyetli ve daha fazla özerklik sağlıyor. Diğerleri için bunun ters sonuçları olabilir. İkinci durumda, mümkünse bir çare bulun ve yardım edin. Özen gösterilen ekip üyeleri, Proje yöneticileri ile daha etkin çalışma eğilimindedir. (Lominger, 2010) 1. Bu, eylem öğelerinin kapatılması için bir destek olabilir. Çoğu durumda, eylem öğeleri zamanında kapatıldığında ve performans standardını karşıladığında, ekip proje kontrolüne aktif olarak katılır. Proje yöneticilerini bakım yoluyla takım tabanlı proje kontrolünü teşvik etmeye teşvik edin.

 

Proje yöneticilerine etkili sanal toplantı becerileri öğretin. Sanal dünyada toplantıların planlanması ve yürütülmesi zor olabilir. Proje yöneticilerinizin toplantıları planlamak, kolaylaştırmak ve takip etmek ve önde gelen çevrimiçi toplantıları nasıl başaracağınız konusunda öğreticiler veya koçluk sağlamak için temel becerilere sahip olduğundan emin olun. Sanal toplantılarda bazı iyi uygulamaların biraz abartılması gerekebilir. Örneğin, toplantının tamamını veya bir kısmını ayakta durmasını sağlayın, gündem zamanlamasını izlemek için çevrimiçi bir zamanlayıcı (herkes tarafından görülebilir) kullanın veya toplantının ortasına bir mola verin. Bir uzun toplantı yerine iki veya üç kısa toplantı yapmayı düşünün. İşlem öğesi durumunu görünür ve dinamik tutun. Eylem öğelerine saygı gösterilmesi için iyi toplantı uygulamalarında yeniliği teşvik edin.

 

 

1 Lominger (2010). For Your Improvement: A Guide for Development and Coaching. Minneapolis: Lominger International: A Korn/Ferry Company.

 

GBMC ile iletişime geçin
Copyright © 2020 GBMC, Tüm hakları saklıdır.Global Business Management Consultants önde gelen proje yönetimi danışmanlığı ve profesyonel gelişim hizmet sağlayıcısıdır. 1987 yılında kurulan, Houston TX merkezli GBMC, başlangıçtan Fortune 100’e kadar olan şirketler ile çalışmakta ve stratejilerinin uygulanmasını engelleyen konuların çözümlenmesi konusunda yardım etmektedir..

 

GBMC 2020 Mayıs Ayı Bülteni

Demir Sanal Etkileşim Sırasında Demiri Netleştirir

Tecrit birçok kişiyi uzaktan çalışmanın birçok kuruluş için istisna olmaktan ziyade norm haline gelebileceğine gösterdi. Bununla birlikte sürekli sanal toplantılar geliyor. Bununla birlikte, haftalarca tecrit aylara dönüştüğünde, ekran aracılığıyla etkili takım liderliğinin herkesi sanal bir toplantıya davet etmekten daha karmaşık olduğunu görüyoruz. Peki, şimdiye kadar yaşadığımız deneyimlerden ne çıkarabiliriz ve bu “sanal etkileşimleri” optimize etmek için diğerlerinden ne öğrenebiliriz ?

The Economist’teki 26 Mart tarihli bir makale, iki teknoloji CEO’suna dağıtılmış iş gücüne liderlik eden uzun deneyimlerle görüşerek fikir verdi. Sonuçlar, maksimum etki için sanal olarak nasıl etkileşimde bulunmamız gerektiğindeki değişiklikleri vurgulamaktadır. Ekran iletişiminin bu zamanlarında iyi proje yönetimi tekniklerinin nasıl daha iyi operasyon yönetimine yol açtığına bakarak, görüşlerinden bazılarını uygulamaya koyalım.

Trello’nun (işgücü% 80 uzak olan) kurucu ortağı Michael Pryor, sanal iletişimin yüz yüze etkileşimden daha şeffaf ve açık olması gerektiğini ve belgelerin anahtar olduğunu söylüyor. Başka bir teknoloji lideri, açık kaynak proje şirketi CEO’su Nat Friedman, (muhtemelen dünyanın en büyük dağıtılmış kuruluşu olan ve milyonlarca çevrimiçi projeyi yöneten) daha da ileri gidiyor. Friedman, dağıtılmış firmaların geleneksel firmaların yaptığı gibi iyi konuşmacılardan değil, kelime yazarlarından yana olduğunu ve iyi yazmanın açık düşünme ve disiplin gerektirdiğini söylüyor.

 

Sanal sözlü iletişimin daha iyi yazılı disiplin gerektirmesi garip görünüyor mu? Olmamalı. Neredeyse etkileşim kurarken, belirsiz, başıboş, geçici yorumlarla etkili bir iletişimci olamazsınız. Özlü, iyi düşünülmüş bir sözlü mesaj gibi net yazılı iletişim, organize bir düşünce sürecinin ürünüdür. Tüm sanal etkileşimleri daha iyi yönetmek için proje yönetimi alanından çizebileceğiniz bazı ipuçları.

 

Gündemler altındır. Önceden gönderilen yazılı bir gündemin gücü, tartışmanın kapsamını belirler ve çatışmayı sınırlar.

Danışman, koçluk yaklaşımıyla liderlik edin. Katılımcıların önde gelen sorularını sorun. Açıklık tonu ayarlar. İyi bir liderin Durumsal Liderlik tekniklerine (uygun olduğunda) hakim olması gerekir.

 

Toplantı sorunlarını açık, küçük boyutlu parçalara ayırın – proje yöneticilerinin “İş Dökümü Yapısı (WBS) oluşturma” dediği şey. Tüm katılımcılar, bu tekniği karmaşık sorunları sanal olarak çerçevelemeye uygulayan bir liderden faydalanacaktır.

Eylem öğelerini SMART yapın. Ekip tartışmasından sonra, sonuçlar ve eylemler çizildiğinde, toplantıyı yazılı toplantı notlarında yakalanan SMART görevleri (özel, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı) ile bırakma disiplini beklentileri şeffaf ve açık hale getirir.

Takımınızı sanal olarak motive edin. Son olarak, ekibinizi çevrimiçi olarak harekete geçirmeye motive etmek, liderin katılımcıların kariyer gelişimine gerçek bir ilgi duymasını gerektirir. Bir görev atamasının değerli bir beceri seti oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğini ve okuduğunuz faydalı topikal makaleleri nasıl geçebileceğini açıklamak, yalnızca görev makineleri olarak değil, insanları bütünsel bir şekilde önemsediğinizi hissettiren iki ipucudur.

Etkili yüz yüze etkileşimden ne farkı var? Öyle değil. Sadece sanal etkileşimde, çubuk yükseltildi. Bilgisayar sesiyle dinleyen insanlar, liderin içeriğine şahsen görsel ipuçlarına güvenenlerden daha fazla dikkat eder. Şeffaflık ve açıklık artık çok önemli. Proje yönetimi araç kutusundan teknikler kullanmadan önce ve sonra işleri yazmak, sanal etkileşimlerini optimize etmek isteyen liderlere veya yöneticilere fayda sağlar.

Sanal liderlik becerilerinizin ve ekibinizin projelerin veya operasyonların demirini nasıl netleştireceğinizi açık bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, GBMC proje yönetimi eğitimi ve koçluğu konusunda kanıtlanmış sonuçlar sunar. Geçen hafta bir kursa katılanlardan biri şunları söyledi:

“Sanal ortama rağmen, eğitim katılımcıların soru sormasına, tartışmasına, deneyimlerini paylaşmasına ve aktif olarak katkıda bulunmasına olanak tanıyan çok etkileşimli. İçerik somut örneklerle anlaşılır bir şekilde sunulmaktadır. Harika iş….”

GBMC ile iletişime geçin
Copyright © 2020 GBMC, Tüm hakları saklıdır.Global Business Management Consultants önde gelen proje yönetimi danışmanlığı ve profesyonel gelişim hizmet sağlayıcısıdır. 1987 yılında kurulan, Houston TX merkezli GBMC, başlangıçtan Fortune 100’e kadar olan şirketler ile çalışmakta ve stratejilerinin uygulanmasını engelleyen konuların çözümlenmesi konusunda yardım etmektedir..

GBMC Mayıs Ayı Bülteni


 

Duygusal Bölümleme ve Duygusal Zeka

Proje yöneticilerini işe alır ve denetlerseniz, muhtemelen ortalamanın üzerinde bir IQ’ya sahip olduklarından emin olabilirsiniz. Ama ya EQ’ları? Duygusal zekanın düşük olduğu bir PY atamanın sonuçları nelerdir? GBMC olarak biz projenin başarısız olmasına yol açabileceğine inanıyoruz.

Duygusal Bölümleme (EQ), bazen değişmeli olarak Duygusal Zeka olarak da adlandırılır, duyguları ve duyguları izleme ve kararları ve eylemleri yönlendirmek için uygun olanları ayırt edici şekilde kullanma yeteneğidir. Duygusal Zeka yetenek, Duygusal Bölümleme kabiliyet olarak düşünülebilir.

Endüstri, kendi duygularını izleyebilen, düzenleyebilen ve ekip üyelerinin duygularına olumlu tepki gösterebilen, daha iyi performans gösteren proje liderlerinin daha iyi performans gösterdiğine inanıyor. Şimdiki çalışmalar, Duygusal Bölümlemenin başarı için IQ, teknik uzmanlık ve eğitimden iki kat daha önemli olduğu sonucuna varmıştır. Duyguları kullanarak seçimlere değer atamak, akıllıca karar vermede vazgeçilmezdir, IQ ve deneyimden daha iyi faydalı olacaktır. *

EQ geliştirilebilir mi? Araştırmacı ve araştırmacılara göre, Evet.

Proje yöneticilerinin EQ’larını iyileştirmek için bazı ipuçları.

Duygusal Zeka Hakkında Farkındalık Yaratın

Duygusal zeka hakkında eğitim ve iletişim kurun. Proje liderliği müfredatına duygusal zekayı dahil edin. Kendi duygusal zekalarını doğru bir şekilde anlayan proje yöneticileri – kendi duygularını tanıma, dikkat etme ve ayırt etme konusundaki doğuştan gelen yetenek – bunu diğerlerinde daha iyi yapabilir. Proje yöneticilerinize öz değerlendirme ve geri bildirim alma ve proje başarısı hakkında düşünmeleri için zaman verin.

EQ’yu Artırmak için Proje Yöneticilerini Motive Edin

Duygular güçlüdür ve bazen Proje Yöneticilerinin bunları projelerinde fayda olarak görmeleri için cesaretlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Proje liderleri “duygular işe ait değil” olarak algılayabilirler. Proje taahhüdü ve tamamlanması için duyguların gerekli olduğunu görmelerine yardımcı olun. İyimserlik ve olumlu bir tutum, yetenekli kendini motive edenlerin temel özellikleridir. Liderlerden olumsuz duyguların ifadesi, proje ekiplerini olumsuz yönde etkilemektedir. Proje yöneticilerinizin “insanlar için olmasa bu işin kolay olacağını” düşünmelerine izin vermeyin. Ekibin en büyük varlıkları olduğuna inanmaları gerekir.

Ekip EQ Perspektif Kullanımı için Proje Yöneticilerini Ödüllendirin

EQ, teknik becerilere sahip yumuşak becerilerin güçlü bir sentezi olabilir. Duygusal zeka, iyi karar çağrıları yapar ve ekiple bütçeler, son teslim tarihleri, kazanılan değer, teslimatlar gibi şeyler hakkında etkin bir şekilde iletişim kurulmasını sağlar. Şirketinizi ve ekiplerinizi öne çıkaran, ekip üyelerini tüm potansiyellerine motive etme ve başarı için doğru proje ortamını sağlama yeteneğinizdir. Yetenekli ekipleri olan proje yöneticilerinizi tanıyın ve ödüllendirin.

*Sources: Casper, C. M., 2002 and Karen Davey-Winter, 2019

EQ’larını geliştirmede Proje Yöneticilerinizin fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçin
GBMC’nin 30 yılı aşkın eğitim ve proje yöneticisi koçluğu tecrübesi mevcuttur..
Gelecek Ay Bülteni:

Duygusal Zeka ve Paydaş Yönetimi

 

GBMC ile iletişime geçin
Copyright © 2019 GBMC, Tüm hakları saklıdır.Global Business Management Consultants önde gelen proje yönetimi danışmanlığı ve profesyonel gelişim hizmet sağlayıcısıdır. 1987 yılında kurulan, Houston TX merkezli GBMC, başlangıçtan Fortune 100’e kadar olan şirketler ile çalışmakta ve stratejilerinin uygulanmasını engelleyen konuların çözümlenmesi konusunda yardım etmektedir..

Newsletter March 2019

Customer Satisfaction

What happens to your business when your project managers (PMs) are not able to satisfy customers?  It shows up on the bottom line. Here’s how:

Customer loyalty hinges on satisfaction. Satisfaction is the degree to which a company’s products or services meet or exceed customer expectations. According to White House Office of Consumer Affairs, on average, “loyal customers are worth up to 10 times as much as their first purchase.”

It is well known that customers tell others about poor products and services far more frequently than they do the good ones. In today’s media, there’s an accelerated and wide-ranging ability to pass along news of unfavourable satisfaction. There goes your brand.

graph news marchTo keep your customers loyal, make customer satisfaction a core part of your project management competency framework. The Project Management Institute (PMI®) includes this skill set in its talent triangle.

Previous newsletters have addressed stake-holder management, and while that’s part of the satisfaction process, our focus for this one is on those persons who benefit from the results of the project. Customers can be consumers, another business, or even an internal or external sponsor—a person or entity who funds the project.

 

 

 

At GBMC, we have three recommendations for improving your PMs’ ability to satisfy customers:

Teach PMs to know your customers’ expectations of the product or service.
Customers have expectations, and when it is confirmed that they received what was promised, the company has another loyal customer. This should go way beyond collecting requirements. Sometimes expectations are never articulated until they’ve not been met. Teach PMs how to extract and manage expectations.

Insist that customers be satisfied with the project process.
Give your PMs robust and predictable systems, tools, and support. Ensure that policies, objectives, and responsibilities of the project will satisfy them. Teach your PMs to involve customers in planning. For example, plans for any type of user acceptance testing. And while project close-out is rarely the most favorite set of tasks, there should be a high level of emphasis for planning the hand-off to the customer. Deploying the solution, product, or unique result of the project is critical. It may be that “last impression” that brings the customer back for repeat business with your firm.

Expect your PMs to master the skill of establishing and maintaining profitable relationships.
Ensure they know how to take the pulse of the customer, or are trained to really hear the voice of the customer. While most concur that the agile approach emphasizes or drives interaction and collaboration with the customer, your organization may have to take special measures if you manage traditional waterfall projects. Encourage PMs to stay tuned in over the life of the project. Give them confidence that senior management of the company can be counted on to spend time with the customer whether the relationships is going well or not. Have in place a way for the PM (and the company) to monitor the effect of the engagement. And, if relevant to your project or service, a check in well after the project is closed out.

 

All GBMC Past Newsletters are available here you can also join our Newsletter email distribution if you wish through this link.

Newsletter February 2019

The Importance of Market Awareness and Conditions
For project managers, the learning curve can be STEEP

These days, the success or failure of projects can depend as much on the external market factors as internal technical factors. Overruns and delays on multi-billion-dollar projects such as the Gorgon project in Australia and the Northeast Water Purification project in Houston are testaments to how market factors such as commodity prices, regulatory changes, labor conditions, and competition can impact on-time/on-budget project results. On Houston’s Northeast Water Purification project for example, the project manager from the contractor, CDM-Smith, last year said his biggest risk was the potential rise in steel prices due to tariffs imposed by the Trump Administration. This political event resulted in what some have estimated as much as a 78% increase in steel prices over the past 2 years – considerably impacting project economics. Chevron’s Australian Gorgon project, completed in 2017, resulted in a $17bn cost overrun – largely due to poor planning and poor risk management around external market factors such as labor costs and equipment delivery delays.

Feb news2

It is no wonder that for projects big and small, the profession’s leading association, the Project Management Institute (PMI) calls “Market Awareness” a Strategic and Business Management skill for every project manager. In 2015, the PMI formally included it as part of its “Talent Triangle” of skills for the successful project manager.

Staying aware of changing market conditions is more critical than ever for project managers. Yet most project managers have no background or training in the market research or strategic planning core skills needed to stay informed. So how can organizations and individuals begin to equip themselves with these skills? The first step may be to start with a “framework” for understanding the external environment.

 

 

STEEP, a framework for every project manager

STEEP is an acronym for Social, Technological, Economic, Environmental and Political trends. Strategic planners and futurists have used this framework for years because of its simplicity and comprehensive span of topics. Project managers can also benefit by looking at the world through the lens of each of the 5 STEEP areas. In this way, they can train themselves to identify critical trends in the popular media, technical press, trade shows, research papers, and interactions with influential trendsetters. To get project managers on the right track, upper management should stress the importance of reading non-technical publications and getting outside of their project bubble through networking in technical, political and social circles of societal influencers.

Critical Factor Analysis, the focus of STEEP attention

A thorough STEEP monitoring is tough enough if a project manager did not have a full-time job managing the project! But today there are so many things trending that the STEEP activity can become overwhelming for the PM if their scanning is not focused. Thus, their focus should be on things that are truly the levers of success or failure for their project. You might call these things to monitor, “Critical Factors.” By analyzing the project budget to identify the “critical few” drivers for cost savings or overruns, project managers can focus their STEEP attention on what really matters. Critical Factor analysis is a form of project risk analysis. This can be as simple as sorting line items in a spreadsheet to as complex as performing a Monte Carlo simulation to determine the “sensitivity” of various factors displayed in a “tornado chart.”

feb news1

 

 

 

 

 

 

 

All GBMC Past Newsletters are available here you can also join our Newsletter email distribution if you wish through this link.

Newsletter January 2019

Organizational Savvy –
How to get things done.

How many of your project managers (PMs) are so skillful at getting things done that they seem to glide effortlessly through the duration of their projects? They hit their milestones, deliver the intended results on budget, and execute with high performance and low drama. How do they do it?
One of the core skills that allows PMs to deliver, is the ability to get things done through formal and informal channels. Savvy PMs build networks and use their power and influence with the proper balance of finesse and assertiveness.
They know why the organization has its practices, policies and procedures and can explain the reasoning behind them. They are able to figure out how the organization works and how it supports (or doesn’t support) its projects.
PMs who get things done, know three things well:

pic jan news

 

 

 

 

 

 

 

 

The functions.
Savvy PMs will spend time getting to know what each function in the organization does. They will study what value that function brings to the project. For example, they know what finance, procurement, marketing, and others, contribute to the project. They need to know the organization has these functions and they are good at engaging them. Give your PMs access to organizational information, and encourage them to be curious.

The people.
Skilled PMs build relationships with people in the functions. They use many of their stakeholder management techniques to form bonds. They seek opportunities to communicate about the project; they tend to include functional experts in meeting and decisions. They may even engage in reciprocity with those outside the project who can help them get things done. Host events or forums that connect your PMs to the functions, and if necessary, teach networking skills.

The processes.
Competent PMs know the processes the functions use. They learn the process inputs and outputs and how the process contributes to the project. They proactively anticipate the capabilities of the function and realize what steps the function must go through to support the project. Unskilled PMs may be tempted to try to skip steps or expedite around the standard process which could lead to errors and delays. Communicate and teach the functional processes and coach PMs in the art of leveraging them.

 

All GBMC Past Newsletters are available here you can also join our Newsletter email distribution if you wish through this link

Newsletter December 2018

Business Acumen

 

bmc dec newsEver wonder why your project managers (PMs) don’t seem to support your organization’s longer-term strategic objectives? Sure, they’re able to achieve project objectives, but do they have the business and strategic management skills that are so much in demand today, to drive your organization into the future?

According to the Project Management Institute (PMI®) today’s businesses must have project managers who are skilled in business intelligence if they expect their projects to increase revenue, save cost or seize opportunities to deliver better services.

This month’s topic is business acumen. It’s a handy way of summarizing a number of skills in the business-oriented competency cluster of PMI’s talent triangle.

Here are some tips for upskilling your PMs in business acumen.

 

 

Improve Financial Literacy.
If your PMs do not have business degrees, ensure they take at least one formal course in the business foundations of accounting, finance, marketing and management. Encourage them to read financial periodicals, books and annual reports. Give spot assignments that require them to attend strategic and business planning sessions. See if a senior manager in the finance department will mentor them.
Broaden your PMs’ perspective.

 

Upgrade Market Savvy.
Assign your PMs to undertake a market analysis project, conduct a customer satisfaction survey or monitor new trends in products or services similar to yours. Provide development opportunities on a joint venture or as a team member trying to solve problems in other functions in your company. Ask them to conduct lessons learned on projects that penetrated a new market.
Help your PMs make better contributions to the business.

 

Raise Competitor Awareness.
PMs who don’t scan the horizon for competitor threats or best practices may out of touch with the drivers of your company’s success. Provide opportunities for them to study and benchmark competitors. Model competitor networking. See if you can give them a rotation through a different product line that is getting ready to launch a new brand.
Challenge them to know your competitors and how the company plans to beat them.

 

dec news2

dec news 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

View all newsletters here